Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies.

Więcej informacji Akceptuj

Jakie ubezpieczenie turystyczne w polskie góry?

Ocena: 5.00 - liczba głosów 1

Dziękujemy za oddanie głosu

Koszty ratownictwa górskiego w polskich górach nie obciążają poszkodowanych turystów. Dlatego nawet przy zgubieniu szlaku w górach, czy w groźniejszych sytuacjach, do jakich może dojść na trasie wysokogórskiej, nie musimy martwić się o wydatki związane z pomocą GOPR-u czy TOPR-u.

 ubezpieczenie w Polskie góry

Niemniej ubezpieczenie turystyczne dla wielu turystów może okazać się przydatne podczas takiego wyjazdu. Z jakich elementów powinno się ono składać?

Bez kosztów leczenia w Polsce

Jako obywatel Polski, każdy turysta w polskich górach korzysta ze swojego ubezpieczenia w Narodowym Funduszu Zdrowia, zakładając, że jest nim objęty. Jeśli ulegnie wypadkowi w górach lub rozchoruje się podczas kilkudniowego pobytu na południu Polski, będzie mógł bez problemu skorzystać z publicznych placówek zdrowia. Musi przy tym okazać tylko swój dowód tożsamości, na podstawie którego w systemie eWUŚ zostanie skontrolowane jego uprawnienie do bezpłatnej opieki zdrowotnej.

Jedynie za wizyty u prywatnych lekarzy i w prywatnych klinikach, które nie posiadają podpisanego kontaktu z NFZ-tem, trzeba będzie zapłacić we własnym zakresie. Równocześnie, jeśli zamierzamy wędrować po górach w obszarze przygranicznym, a wypadek lub nagłe zachorowanie wydarzą się tuż za granicą Polski, np. w Czechach lub na Słowacji, warto mieć wówczas polisę turystyczną wykupioną dla siebie i swojej rodziny.

Góry to dobry kierunek wyjazdu na majówkę w Polsce - wejdź i dowiedz się więcej o ciekawych kierunkach wyjazdu.

 

    Sprawdź ceny polis turystycznych!

Pozostałe koszty leczenia i ratownictwa w górach

 

W Polsce nie ponosi się osobiście kosztów ratownictwa w górach, prowadzenia akcji poszukiwawczych czy transportu medycznego. Zasadniczo więc polski turysta wcale nie potrzebuje posiadać prywatnego ubezpieczenia turystycznego na wyjazd w polskie góry, ale może ono zapewnić mu świadczenia, które nie są mu należne z NFZ-tu. Chodzi tu głównie o odszkodowania za wypadki, urazy i doznany uszczerbek na zdrowiu.

 

Ubezpieczenie NNW i OC w polskich górach

 

Warto jest wykupić, zwłaszcza jeśli zamierzamy aktywnie uprawiać turystykę górską, wspinaczkę czy jeździć na nartach, ubezpieczenie turystyczne z opcją NNW, czyli następstw nieszczęśliwych wypadków. Zagwarantuje nam ono wypłatę odszkodowania dla turysty, który doznał uszczerbku na zdrowiu w wyniku nieszczęśliwego wypadku lub dla rodziny zmarłego turysty, który poniósł śmierć także w wyniku nieszczęśliwego wypadku.

 

Wysokość odszkodowania z polisy NNW turystycznej uzależniona jest od okoliczności zdarzenia objętego zakresem ubezpieczenia oraz wysokości ustalonej sumy gwarancyjnej takiej polisy. Ubezpieczyciel może założyć pewne wyłączenia odpowiedzialności odszkodowawczej, np. za urazy związane z uprawianiem sportów ekstremalnych. Dlatego obowiązkowo powinniśmy zapoznać się z wytycznymi Ogólnych Warunków Ubezpieczenia i ewentualnie wykupić dodatkową opcję ubezpieczeniową, dopasowaną do stylu naszego wypoczynku w polskich górach.

 

Wspominane ubezpieczenie OC w życiu prywatnym to ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, które pokryje koszty rekompensaty szkód osobowych i majątkowych, spowodowanych podczas wyjazdu przez nas lub nasze dzieci.

Redakcja rankingubezpieczenturystycznych.pl